Kupní faktura
    Technický 
    průkaz
    Ujeté kilometry
    fotogalerie
    Pokuty
    Sponzoři

   

    Historie

    Tuning

    Fotogalerie

    Próza

    Inzerce

    Download

    Odkazy

    Odezva

 

 

 

   

Škoda Spartak (1954)

Mezityp lidového automobilu

  

Zoom

                                                        ZOOM

Obálka historického světa motorů...
   

Zoom

                                                        ZOOM

Zoom

                                                        ZOOM

Zoom

                                                        ZOOM

V poslední době stala se středem pozornosti odborníků i široké veřejnosti otázka lidového automobilu. V několika přednáškách a novinových zprávách byla naznačena možnost jeho vytvoření naším automobilovým průmyslem. To ovšem velmi podnítilo zájem všech motoristů a pracovníků v automobilovém průmyslu. Vynořilo se mnoho názorů na to, jak by měl lidový automobil vypadat po stránce motoristické a karosářské. Zásadní však je, že lidový automobil musí mít nízkou prodejní cenu, levný provoz a tedy malou vlastní váhu, musí být spolehlivý, trvanlivý a bezpečný v provozu a jeho karoserie moderního tvaru musí být dostatečně pevná, prostorná a pohodlná pro 4 osoby. Při pokrokovosti a vysoké odborné vyspělosti vývojových pracovníků a konstruktérů v našem automobilovém průmyslu lze očekávat, že bude vytvořen vůz, který bude vyhovovat všem těmto požadavkům.

Nelze ovšem předpokládat, že při konstrukci lidového vozu dojde k nějakému převratnému řešení automobilu. Bylo již podniknuto mnoho pokusů o postavení lidového automobilu s použitím motorů dvoudobých i čtyrodbých, chlazených vodou i vzduchem, umístěných vpředu i vzadu, s náhonem na zadní i přední kola atd. Rovněž karoserie pro tato vozidla byly použity v nejrůznějších obměnách a provedeních. Každý z těchto dosud postavených automobilů měl svoje výhody a nevýhody. 

 
  
Nyní půjde pouze o to, aby při konstruování lidového vozu byla vytvořena taková koncepce automobilu, ke které bude použito nejmodernějších vyzkoušených a osvědčených prvků, jež jsou v současné době k disposici a které v největší míře umožní splnění všech požadavků, kladených na lidový automobil.

Lidový automobil je však velkým problémem našeho automobilového průmyslu, neboť postavení tohoto nového typu vozu vyžaduje značně dlouhé doby nejen po stránce přípravy výroby, ale hlavně po stránce vývojové. Je třeba vývojově prostudovat a případně vyzkoušet různé konstrukční celky, které přicházejí v úvahu z hlediska současného světového vývoje automobilů. Nový vůz musí totiž vyhovovat jak poměrům a požadavkům v našem státě, tak i na zahraničním trhu.

Po vyřešení celkové koncepce vozu musí být vyrobeny zkušební prototypy a po jejich vyzkoušení prototypová serie. Jen na základě rozsáhlých vývojových prací a zkoušek je možno dosáhnout pečlivého propracování jednotlivých detailů celého vozu a pak teprve může být přikročeno k přípravě výroby nového typu. Aby byla dosažena nízká prodejní cena automobilu, je nutno vyrábět ve velkých seriích za použití nejmodernějších způsobů hromadné výroby.

Každá změna některého detailu během takové výroby je obvykle spojena s velkými obtížemi a ztrátami. Proto i výrobní zařízení musí být před zahájením výroby zkoušeno při výrobě tzv. nulté serie vozů, kdy ještě je možno odstranit některé drobnější nedostatky, než dojde k výrobě ve velkých seriích.

Problém lidového automobilu není ovšem jen problémem výrobním. Je třeba uvažovat o výstavbě dostatečného počtu garáží, opraven, servisních stanic, čerpadel pohonných látek atd. Musí být rovněž zváženy možnosti pomocného automobilového průmyslu, výroby pneumatik, textilu, skla a dalších výrobků, takže problém lidového automobilu je spojen s různými problémy, které musí být řešeny současně s vývojem lidového automobilu jako vozidla pro širokou potřebu našich pracujících.

Na základě všech těchto skutečností a při střízlivém uvažování je možno říci, že seriová výroba skutečně lidového automobilu jak cenou tak i celkovým provedením může být zahájena za 4 až 5 let. To je ovšem dlouhá doba pro všechny motoristy, i pro ty, kteří se jimi teprve chtějí stát a kteří všichni touží po vlastním automobilu jako předmětu užitku a zdroji radosti po dobře vykonané práci. Aby byla překlenuta tato doba, bylo uvažováno o výrobě automobilu, který by výrobně navazoval na dosud vyráběný vůz, se kterým by měl značné procento stejných dílů, při čemž celková koncepce tohoto automobilu měla by již některé podstatné vlastnosti, které jsou požadovány od lidového automobilu.

Na základě těchto úvah by v našem závodě AZNP v Mladé Boleslavi postaven prototyp automobilu Spartak, který je mezitypem lidového vozu a u něhož je použito asi 80% součástí a orgánů shodných s vyráběným typem Š 1200, nebo s dříve vyráběným typem Š 1102. Tím bude umožněno v poměrně krátké době zahájit seriovou výrobu, neboť většina dílů se bude vyrábět stejným výrobním zařízením a na stejných strojích jako pro vůz Š 1200 a Š 1102. Odpadne tedy velká část nákladných investic na zařizování zcela nové výroby, což se nutně musí projevit snížením prodejní ceny nového automobilu a podstatně se zkrátí doba, potřebná k rozběhu seriové výroby.

Jak již bylo řečeno, navazuje automobil Spartak hlavně na výrobu vozu Š1200, který však je dost těžký a proto u nového automobilu byl zkrácen rozvor vozu o 85 mm, aby byla získána menší váha vozu. Toho bylo dosaženo posunutím přední nápravy dozadu pod motor. Řízení se spojovacími tyčemi muselo být posunuto před nápravu a musela být vytvořena nová kinematika řízení. Rozvor podvozku je 2400 mm, rozchod kol vpředu 1200 mm, vzadu 1250 mm. Motor je čtyrdobý, vodou chlazený čtyřválec o obsahu 1090 cm3 při vrtání válců 68 mm a zdvihu 75 mm. Blok válců je vcelku se svrškem klikové skříně a hlava válců je snímací. Uspořádání ventilů je svislé (OHV) a zvedákové tyčky procházejí blokem válců. Klikový hřídel i vačkový hřídel jsou uloženy ve třech ložiskách a vačkový hřídel je poháněn řetězem od klikového hřídele. Maximální rychlost jízdy na rovině je asi 105 km/hod., spotřeba benzinu na 100 km při průměrné rychlosti 60 km je asi 8 litrů.

Často bývá diskutováno o výhodách a nevýhodách motorů dvoudobých a čtyrdobých. Je však třeba uvážit, že vyšší pořizovací náklady čtyrdobého motoru jsou zcela vyváženy menší spotřebou benzinu a oleje při provozu, menší hlučností a větší pružností motoru. Z hlediska obsluhy je správně konstruovaný a dobře vyrobený čtyrdobý motor stejně nenáročný jako motor dvoudobý.

Karoserie nového automobilu navazuje vývojově na tvar vozu Š 1200. Má tedy pontonový tvar a je svařovaná z plechových výlisků. Vnitřní prostor je vyřešen velmi pohodlně na šířku i na délku, neboť zkrácení vozu bylo uskutečněno zmenšením rozvoru a nikoliv zkrácením karoserie. Dvoudvéřová karoserie má průbežné blatníky, které končí vpředu světlomety a vzadu tělesy koncových světel a blikacích ukazatelů směru. Jednoduchá a vkusná maska přední části automobilu je opatřena pouze jedním hlavním vodorovně položeným žebrem a je celá chromovaná. Karoserie je opatřena velkými okny nejen vpředu a po stranách, ale i vzadu, takže je umožněn dobrý výhled všemi směry a vnitřek karoserie je velmi světlý. Řadicí páka převodů je umístěna pod řídícím kolem, před nímž je účelná a vkusná přístrojová deska.

První prototyp mezitypu lidového automobilu opustil bránu našeho závodu na počest našeho druhého dělnického presidenta Antonína Zápotockého v den jeho 69. narozenin, 19. prosince 1953. Vůz byl postaven v rekordním čase 2 měsíců po velkém úsilí kolektivu dělníků, techniků a konstruktérů vývojových oddělení, kteří se zavázali zkrátit výrobu prototypové serie tak, aby všechny prototypové vozy byly hotovy ke dni 1. máje. Tento závazek byl splněn a tak při májových oslavách mohli mladoboleslavští občané zhlédnout celou řadu prototypů, které se zúčastnily májového průvodu. Teprve po přísných a pečlivých zkouškách těchto prototypů a po určitých změnách mohlo dojít k rozhodnutí o seriové výrobě automobilu SPARTAK.

Usnesením strany a vlády ze dne 7. června 1954 byl nový automobil SPARTAK schválen pro seriovou výrobu. V současné době je v mladoboleslavské automobilce vyvíjena horečná činnost, aby toto usnesení bylo splněno. Seriová výroba bude zahájena v druhé polovině příštího roku, takže první nové vozy přijdou na trh asi už v podzimních měsících roku 1955. Největší zájem je pochopitelně o to, jaká bude prodejní cena tohoto mezitypu lidového automobilu. Na tuto otázku není však dosud možno dát přesnou odpověď. Jisté však je, že použitím asi 80% shodných dílů, vyráběných též pro vůz Š 1200, sníží se podstatně výrobní cena nového automobilu. Další vliv na snížení výrobní ceny bude mít zlepšování výrobního zařízení, odstraňování ztrátových časů a skrytých reserv a jistě také socialistické soutěžení a zlepšovací návrhy zaměstnanců našeho závodu. Je tedy možno říci, že cena automobilu SPARTAK bude přístupná poměrně širokým vrstvám pracujících.

Je ovšem nutno upozornit všechny zájemce o vůz SPARTAK na tři důležité skutečnosti:
1. Automobil SPARTAK bude vyráběn souběžně s vozy Š 1200, takže pro nový vůz bude k disposici pouze poloviční kapacita závodu.
2. Vzhledem k souběžné výrobě dvou typů nebude možno v krátké době uspokojit všechny zájemce. Po výběhu vozů Š 1200 z výroby, zvýší se však produkce nových vozů tou měrou, aby mohla být aspoň z větší části kryta poptávka po nových vozech.
3. Důležitým požadavkem je umístit výrobky našeho automobilového průmyslu na zahraničních trzích. Proto bude nutno určité množství nových vozů vyvážet, neboť z hlediska národohospodářského nesmíme ztratit výhodné posice a zájem o naše výrobky v zahraničí.

V minulých měsících došlo do mladoboleslavské automobilky mnoho dopisů od zájemců o nový automobil SPARTAK, kteří žádali, aby jim byla umožněna koupě nového vozu, nebo alespoň poskytnuto přednostní právo. To ovšem není možné, neboť továrna AZNP v Mladé Boleslavi je výrobním závodem, který se nezabývá prodejem ani distribucí vyrobených vozů. Prodejem je pověřena pouze Mototechna, která však může prodávat nová vozidla tehdy, až je dostane od výroby.

Závěrem je třeba znovu zdůraznit, že vůz SPARTAK nemůže být ještě nazýván lidovým automobilem. Je pouze  m e z i t y p e m  a tedy krokem na cestě k vytvoření skutečně lidového automobilu. Tento mezityp bude vyráběn v době, která je potřebná k vývoji definitivního typu lidového automobilu. Poněvadž půjde o vytvoření nové koncepce vozu, bude jistě zapotřebí dosti dlouhé doby k rozsáhlým studiím a výzkumu nového automobilu. Zvlášť důležité bude odhadnout správný směr světového vývoje automobilů do budoucnosti, aby byla vytvořena taková konstrukce automobilu, která by byla dostatečně moderní a pokroková na mnoho let dopředu.

 

  převzato ze Světa motorů

 

 Copyright © 1998 - 2000  Klimas Willing & Able             Email: klimas@mymail.cz